Bankowiec.com.pl – Bankier Online – kredyty doradcy

Bezpieczna obsługa konta internetowego – 3 zasady

Expander Kraków

Codziennie na całym świecie kradzione są dane osobowe i hasła użytkowników bankowości elektronicznej. Odbywa się to w różny sposób, najczęściej przez Internet. Przeważnie dane te pozyskane w nielegalny sposób służą wyłudzeniom albo kradzieżom środków zgromadzonych na rachunkach ofiar tych przestępstw. Mimo szczelności systemów bankowości elektronicznej wiele z tych prób kończy się niestety sukcesem – na nieszczęście klientów banków. Wystarczy jednak być czujnym i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, by utrudnić kradzież kont i haseł bankowych. Korzystanie z rachunku bankowego online narażone jest na trzy podstawowe zagrożenia: phishing, wirusy w załącznikach i podmianę kont na przelewach wychodzących.

Najpopularniejszą i zarazem jedną z najskuteczniejszych metod kradzieży kont jest phishing (z ang. password i fishing czyli hasło i łowienie). Ten atak hakerski polega na pozyskiwaniu haseł do bankowości elektronicznej, zwykle poprzez podrobione wiadomości mailowe z linkiem w który użytkownik kliknie. Metod nakłaniających ofiary do logowania jest wiele, sztuką dla złodzieja jest takie działanie, które w rezultacie doprowadzi do logowania – wtedy już wszystko dzieje się ekspresowo. Dlatego tak ważne jest nie klikanie w linki w wiadomościach i nie dokonywanie logowania z linku otrzymanego w takim mailu.

Wirusy w załącznikach są prawie tak samo skutecznym sposobem uzyskania danych jak phishing. Zwykle w treści wiadomości jest prośba o klikniecie w link prowadzący rzekomo do strony. Hasła bankowe skradzione są w momencie, gdy wirus zainstalowany w ten sposób „podsłucha” je w trakcie wpisywania przez użytkownika. Tu, podobnie jak przy ataku phishingowym wystrzegajmy się takich kliknięć w linki; jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności maila zawsze można skontaktować się z bankiem, choć te raczej nie proszą o logowanie czy klikanie w załączniki (zwykle ich nie rozsyłają). Istotne jest także, aby na każdym urządzeniu z jakiego korzystamy był zainstalowany oryginalny program antywirusowy z aktualna bazą zagrożeń.

Niektóre złośliwe oprogramowania, które „przedostaną” się do naszego komputera mogą sprawiać, że przy wysyłaniu przelewów z rachunku numery kont docelowych zostaną podmienione. Zatwierdzając nieostrożnie taki przelew wysyłamy środki na konta złodziei. Aby udaremnić takie działania warto przed zatwierdzeniem lub autoryzacją sprawdzić, czy numer rachunku na przelewie zgadza się z numerem w wiadomości sms z potwierdzeniem transakcji.

Wystarczy być ostrożnym i zachowywać powyższe zasady by uniknąć strat finansowych związanych z działaniami złodziei internetowych. Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://doradcy.co.pl – portalem sprawdzonych ekspertów finansowych.

KREDYTY MIESZKANIOWE 06.2019RANKING NOTUS
+