Bankowiec.com.pl - Bankier Online - kredyty, pożyczki, doradztwo

Koniec OFE przesunięty o pół roku

Expander Kraków

Termin reformy OFE został przesunięty o pół roku, okazuje się, że przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych w fundusze inwestycyjne nastąpi 1. lipca 2018 roku – takie informacje podał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Początkowo była mowa o początku roku 2018, niestety już teraz wiadomo, że czasu jest zbyt mało. Powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE oraz ZUS muszą mieć czas na dostosowanie się do zmian oraz przekazanie do Funduszu Rezerwy Demograficznej 25% aktywów OFE. Funduszem ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju, pozostałe 75% środków powinno trafić na indywidualne konta emerytalne (IKZE) w ramach III filaru. Zgodnie z założeniem przekształcenie rachunków członkowskich OFE w rejestry uczestników funduszy inwestycyjnych polskich akcji będzie miało miejsce wraz z początkiem lipca 2018 roku.

Obecnie rząd pracuje nad przepisami ustaw, następnie projekty zostaną przekazane do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Najprawdopodobniej będzie miało to miejsce w III kwartale bieżącego roku. Wraz z końcem roku przepisy mają być przyjęte przez Radę Ministrów, kolejnym krokiem będzie przekazanie ich do parlamentu. Prace nad wdrożeniem przepisów mają rozpocząć się wraz z nowym rokiem. Mimo, że harmonogram prac został zaakceptowany przez PTE, nadal nie ma oficjalnych informacji dotyczących opracowywanych regulacji prawnych, przez to nie mogą zostać rozpoczęte przygotowania do wdrożenia reformy.

Obywatele będą mogli odzyskać swoje oszczędności emerytalne, rząd ma w planach również upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych, jako dodatkowych sposobów odkładania pieniędzy na emeryturę. Takie zmiany mają zachęcić Polaków do gromadzenia oszczędności. OFE przekształcone w IKZE ma uświadomić Polakom, że ich pieniądze faktycznie znajdują się na rachunku i rząd nie może nimi zarządzać. Jest to pomysł rządu na to, aby zwiększyć zaufanie obywateli. Odkładanie pieniędzy na przyszłość jest ważne! Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na oszczędzanie, chcąc zabezpieczyć się na przyszłość, gdy już nie będą mogli pracować zawodowo. Posiadanie nadwyżki w domowym budżecie to wyższe poczucie bezpieczeństwa oraz wolności.

Sprawdź najnowsze rankingi kredytów:
Ranking kredytów hipotecznych luty 2020
Ranking kredytów gotówkowych luty 2020
Ranking kont osobistych luty 2020
Ranking kart kredytowych luty 2020

KREDYTY MIESZKANIOWE 02.2020RANKING NOTUS
+