Bankowiec.com.pl - Bankier Online - kredyty, pożyczki, doradztwo

Wiek wnioskodawcy – jak duże ma znaczenie w decyzji kredytowej?

Expander Kraków

Kredyty konsumpcyjne zaciągamy bardzo chętnie, a banki równie chętnie udzielają nam takich kredytów. Oczywiście weryfikują wnioski kredytowe i sprawdzają zdolność i historię kredytową, ale nie mają aż tak restrykcyjnych warunków do spełnienia jak w przypadku długoterminowych kredytów hipotecznych. Przy nich analiza finansowa i prognozy dotyczące przyszłości kredytobiorcy (zwykle tej finansowej) skrupulatnie bada grupa analityków. Na decyzje kredytowe wpływa nie tylko poziom zarobków, ich stały charakter, ale i wiek wnioskującego o taki kredyt.

Rola kredytu hipotecznego jest ogromna – niewielu z nas stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Zwykle posiłkujemy się kredytem. Rzecz jasna banki są skłonne udzielić kredytu, ale pod wieloma warunkami – muszą mieć pewność, a przynajmniej prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie spłacać ustalone raty przez okres dłuższy niż kilka miesięcy czy lat. Banki opracowały, poza odgórnie narzuconymi warunkami, swoje wymagania dotyczące wynagrodzenia, dochodu dyspozycyjnego, stanu cywilnego, wieku. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko. Średni dochód na rodzinę powinien w większości banków wynosić co najmniej 4 tysiące zł miesięcznie, najchętniej pieniądze pożyczane są osobom stosunkowo młodym (około 30 roku życia), ze stabilnym zatrudnieniem (najchętniej umową o prace na czas nieokreślony), z oszczędnościami (wymagany jest wkład własny). Banki określają również wiek, w jakim ma być kredytobiorca w chwili spłaty ostatniej raty kredytu – przeważnie między 70 a 80 rokiem życia. Zatem osoby dojrzałe nie mają szans na kredyt hipoteczny?

Osoby po 50 roku życia, ze znakomitą zdolnością kredytową jak najbardziej mogą starać się o kredyt. Należy jednak wiedzieć, że nie uzyskają terminu spłaty dłuższego niż średnio 15-20 lat. Będzie też trzeba zgodzić się na ustępstwa – w przypadku osób dojrzałych banki proponują dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci polisy na życie na wyższa sumę. W sytuacji gdyby kredytobiorca przedwcześnie zmarł, bank będzie mógł odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela (jeśli przyczynę śmierci uzna towarzystwo).

Sprawdź najnowsze rankingi kredytów:
Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2019
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2019
Ranking kont osobistych kwiecień 2019
Ranking kart kredytowych kwiecień 2019

KREDYTY MIESZKANIOWE 04.2019RANKING NOTUS
+