Bankowiec.com.pl – Bankier Online – usługi finansowe

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

Expander Kraków

Bankowość internetowa to ogromne udogodnienie dla posiadaczy rachunków bankowych. Dzięki niej w każdym momencie, z dowolnego miejsca można mieć dostęp do swojego konta, dokonywać szeregu operacji bez konieczności wizyty w placówce banku. Jednak działając w sieci trzeba być świadomym, że mimo wielu zabezpieczeń przez naszą nieuwagę, nieznajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy ułatwić kradzież naszych danych do logowania i przez to utraty tego, co posiadamy na rachunku. Każdy bank przestrzega swoich klientów i poucza, jak bezpiecznie korzystać z tego typu udogodnień. Na co koniecznie trzeba uważać, by chronić swoje dane i dostęp do konta osobom niepożądanym? Obecnie głównymi zagrożeniami użytkowników kont internetowych jest phishing, wirusy w załącznikach i podmiana kont bankowych.

Phishing to metoda polegająca na kradzieży hasła dokonana w sposób dość banalny. Użytkownik otrzymuje na e-mail informację łudząco przypominającą tę od banku z prośbą o podanie danych do logowania albo zawierających link, pseudokierujący do strony bankowości. Zwykle wiadomości te niemal niczym nie różnią się od autentycznych, choć zawsze jest coś, co je od nich odróżnia. Warto zwrócić uwagę, że treści są niemal perfekcyjne, zawierają często zagrożenie utarty danych do logowania w przypadku zaniechania dalszych działań. Rada na takie ataki jest pozostawienie treści bez odpowiedzi i nie klikanie w żadne linki z maila.

Hasła bankowe można ukraść również korzystając z zawirusowanych linków przesyłanych przez „niby” bank. Wirus pozwala odczytać w późniejszym czasie dane logowania użytkownika i haker wykorzysta je do kradzieży. Tu pomocna będzie nasza uwaga i programy antywirusowe na komputerze każdym urządzeniu, z którego logujemy się do bankowości internetowej. Nie warto otwierać też załączonych plików, jeśli nie mamy pewności, co do ich pochodzenia.

Podmiana numerów rachunków w przelewach to kolejny sposób złodziei na uzyskanie środków z naszych kont internetowych. Wirus pozwala na wymianę numerów rachunków w trakcie realizacji nawet stałych zleceń online. Stąd tak ważne jest sprawdzenie numeru docelowego przed zatwierdzeniem, także tych w treści sms weryfikującego.

Oczywiście należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących zmian haseł do logowania, powinny one być znane jedynie użytkownikowi i na tyle skomplikowane, by nikt inny nie mógł ich poznać. Warto zwracać uwagę na daty ostatniego logowania – każdy bank taką informacje udostępnia klientom online. Jeśli na rachunku mamy większa sumę pieniędzy, może warto pomyśleć o ich ulokowaniu? Na ten temat można znaleźć sporo artykułów w sieci, ale też w placówce swojego banku. Przy okazji będzie można trochę zarobić, a na pewno nie stracić.

Sprawdź najnowsze rankingi kredytów:
Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2019
Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2019
Ranking kont osobistych czerwiec 2019
Ranking kart kredytowych czerwiec 2019

KREDYTY MIESZKANIOWE 06.2019RANKING NOTUS
+