Bankowiec.com.pl – Bankier Online – usługi finansowe

Czy warto ubezpieczać domki letniskowe na działce?

Expander Kraków

Domek letniskowy to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Czasami to spora inwestycja, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście to się opłaca i kiedy warto zdecydować się na taką opcję.

Chociaż większość z nas ma ubezpieczony dom czy mieszkanie, to o domku letniskowych zdarza nam się zapomnieć, a przecież nierzadko w jego budowę, wykończenie włożyliśmy dużo pracy i serca. Niestety na działkach kradzieże, włamania, pożary czy zalania zdarzają się częściej, niż w domach, warto mieć to na uwadze. Oczywiście nie zawsze możliwe jest ubezpieczenie domku letniskowego.

Nie każdy domek można ubezpieczyć

Planując wykupienie ubezpieczenia, które chroniłoby domek letniskowy, warto wiedzieć, że musi on spełniać kilka wymogów. Po pierwsze budynek powinien być zatwierdzony według prawa jako obiekt budowlany. Po drugie musi posiadać fundamenty, czyli powinien być na stałe związany z gruntem. Obecnie na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć bardzo dużo polis, dlatego wybór jest trudny. Co ciekawe w przeciwieństwie do ubezpieczeń domów czy mieszkań, polisy chroniące domki letniskowe nie obejmują jego wyposażenia typu meble ogrodowe, dekoracje zewnętrzne, przynależne budynki itp. Pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie elementy działki będą objęte ochroną.

Ubezpieczenie nie zwalnia z odpowiedzialności

Nawet jeżeli nasz domek letniskowy posiada ubezpieczenie, nie zwalnia nas to od dbania o jego zabezpieczenie przed różnego rodzaju wypadkami typu pożar czy zalanie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach mimo posiadania polisy, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty pieniędzy. Gdy domek letniskowy nie był zamknięty na klucz lub było otwarte okno i w tym czasie doszło do kradzieży, to niestety nie mamy co liczyć na odszkodowanie. Podobnie będzie w sytuacji pożaru zainicjowanego przez wypalanie liści czy śmieci. Obecnie można znaleźć naprawdę korzystne oferty polis ubezpieczeniowych i to wcale niedrogich, także warto dobrze przeanalizować poszczególne oferty, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Sprawdź najnowsze rankingi kredytów:
Ranking kredytów hipotecznych lipiec 2019
Ranking kredytów gotówkowych lipiec 2019
Ranking kont osobistych lipiec 2019
Ranking kart kredytowych lipiec 2019

KREDYTY MIESZKANIOWE 07.2019RANKING NOTUS
+