Bankowiec.com.pl – Bankier Online – kredyty doradcy

Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Jeżeli masz długi i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, rozwiązaniem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W niektórych przypadkach można skorzystać z takiej możliwości, to dobra opcja, która pozwala stanąć na nogi. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku 1311 Polaków wnioskowało o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, tendencja jest wzrostowa, jednak nie każdy będzie miał taką możliwość.

Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

O upadłość konsumencką mogą wnioskować osoby fizyczne, które mają problem ze spłatą zadłużenia. Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni ze spłaty ciążących na nas zobowiązań finansowych, aczkolwiek dostajemy szansę rozłożenia ich spłaty w czasie, tak aby raty nie nadwyrężały naszego domowego budżetu. Część długów może zostać umorzona w drodze postępowania sądowego. Nie każdy będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką, takiej szansy nie otrzymają osoby, które nie posiadają majątku np. nieruchomości lub cennych ruchomości, dotyczy to również osób prowadzących gospodarstwo rolne, dłużników, którzy zaciągali kolejne zobowiązania w sytuacji, gdy byli już niewypłacalni, a także osób wobec których w ciągu dziesięciu lat prowadzono już postępowanie upadłościowe. Pamiętajmy, że sąd przychyli się do naszego wniosku tylko w sytuacji, gdy utraciliśmy płynność finansową z przyczyn niezależnych od nas np. wskutek choroby lub wypadku. Jeżeli długi są wynikiem naszego niedbalstwa, nie będziemy mogli liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką. Wielu osobom wydaje się, że upadłość firmy i upadłość konsumencka to terminy oznaczające to samo – nie jest to prawdą. W pierwszym przypadku dochodzi do oddłużenia osoby, w drugim wierzyciel otrzymuje zaległe należności, jednak w ratach dogodnych dla dłużnika.

Koszty postępowania upadłościowego

Pierwszym krokiem w przypadku decyzji o zgłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Oczywiście w tym wypadku należy uiścić opłatę, jej wysokość to 30 zł. Kolejne wydatki, z jakimi trzeba będzie się liczyć to opłacenie syndyka, tutaj koszty są różne, zazwyczaj wynoszą od ¼ do dwukrotności standardowego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jeżeli nie będzie nas stać na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, pokryje je skarb państwa, przy czym później będziemy zobowiązani do zwrócenia pieniędzy, koszty zostaną rozłożone na raty. W czasie spłacania zadłużenia upadły nie może dokonywać żadnych transakcji typu zakup samochodu, czy nieruchomości. Można natomiast zaciągnąć zobowiązanie, które jest niezbędne do tego, aby móc się utrzymać i normalnie funkcjonować.

Sprawdź najnowsze rankingi kredytów:
Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2024
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Ranking kont osobistych kwiecień 2024
Ranking kart kredytowych kwiecień 2024